Barbie – historia lalki na kartkach

Moja dentystka, Pani Gosia mówiła mi, że miała kiedyś koleżankę, która już od najmłodszych lat wykazywała przedsiębiorcze cechy. Za słodycze pozwalała koleżankom dotknąć lub pobawić się prawdziwą Barbie. W tamtych czasach posiadaniem tej lalki mogły pochwalić się tylko dzieci mające rodzinę w Stanach.

Barbie to marzenie niemal wszystkich dziewczynek i najbardziej rozpoznawalna lalka na całym świecie.

Podobnie jak w dzieciństwie fascynowała mnie zabawa lalkami, tak obecnie fascynują mnie ludzie zajmujący się produkcją tej zabawki, który cieszy się taką samą popularnością niezmiennie od kilkudziesięciu lat! Poznajcie kobietę, która stworzyła ikonę…

Swoją fascynację zaspokoiłam sięgając po „Barbie i Ruth”. 

Barbie i Ruth” to historia Ruth Handler, córki żydowskich imigrantów z Polski, która wraz z mężem zbudowała imperium zabawek, firmę MATEL. Pewnie zastanawiacie się co to takiego. Sięgając po tą książkę, też nie miałam pojęcia. Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że zabawki, które stworzyła ta firma przebiły popularnością ją samą. Dowiedziałam się,że MATEL to takie zabawki jak: Barbie, Hot wheels, Monster High, Fisher-Price i wiele innych.

Opowieść przedstawia wzloty i upadki królowej biznesu lat 50, jej młodość oraz biznesowe fiasko. Autorka sprytnie wciąga w tekst historię powstania najsławniejszej lalki świata. Pokonywanie przeszkód i walka o zmianę światopoglądu ówczesnych lat dopełnia obraz .Oprócz kwestii biznesowych książka przedstawia również życie prywatne rodziny Handlerów, momentami pełne dramatów.

Czy wiecie, że imiona „Barbie i Ken” nie są przypadkowe? Sławna Ruth Handler przez kilkanaście lat swojego życia zmagała się z rakiem piersi, by po „wygraniu z chorobą” zostać skazaną za finansowe przekręty?

Znalezione obrazy dla zapytania ruth handler

Ta książka to obraz niezwykle kreatywnej, zawziętej, nieustępliwej i ambitnej kobiety, która mimo seksizmu panującego w powojennych czasach walczy o miejsce kobiet w biznesowej hierarchii. „Barbie i Ruth” to również inspiracja i motywacja do działania, walki z chorobą, akceptacji odmiennych poglądów własnych dzieci oraz miłości do rodziny. Lektura tej książki sprawiła, że pokochałam tą bohaterkę i zaserwowałam sobie porządnego kopa do działania.

Napisana z rozmachem, lekka i przyjemna opowieść o sile, determinacji, pasji oraz miłości, zainspiruje was oraz skłoni do refleksji. Nad czym? Nad własnym życiem. Jak daleko jesteśmy w stanie zajść mimo niesprzyjających okoliczności? Polecam wam bardzo gorąco ten tytuł. Nie będziecie mogli się oderwać!

Książkę miałam możliwość przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa kobiecego!