Dobre matki ‚ndranghety – Alex Perry

Dobre matki ‚ndranghety – Alex Perry

My książkoholicy wiemy, że czasami przychodzi taki moment, że trafiamy na książkę, która totalnie trafia w nasze gusta. Bierzemy ją do ręki lub sprawdzamy w internecie zapowiedź, czy recenzję i już wiemy, że to właśnie to. Ulubiony gatunek, tematyka, która niezwykle nas ciekawi. Dopadło mnie jakiś czas temu, gdy dostałam e-mail od wydawnictwa Znak, że mogą udostępnić mi do przeczytania książkę pt. Dobre matki o jednej z najpotężniejszych włoskich mafii. Bomba! Mafijne tematy to niedługo będzie oddzielna półka w mojej biblioteczce, dlatego jak tylko książka przyjechała, natychmiast zabrałam się za lekturę!

Dobre matki – fabuła

” Dobre matki ” czyli prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata to opowieść o ludziach, którzy już nie żyją. Autor również usłyszał groźby. Organizacja zwana ‘ndranghetą działała w ponad 120 krajach na całym świecie oraz kontrolowała 80% rynku twardych narkotyków w Europie. Wpływała na sytuację polityczną na świecie – szantażowała rządy Tajlandii i Indonezji. Prawdopodobnie to ona stała za śmiercią dziennikarza Jána Kuciaka i wywołała kryzys polityczny na Słowacji. Do szeregów tej organizacji mogli należeć tylko członkowie mafijnych rodzin, co miało na celu zbudowanie silnych więzi wewnątrz organizacji oraz zmniejszenie ryzyka współpracy z władzami. W wikipedii, znajdziemy następujący zapis – “Oparcie ’ndranghety na więzach rodzinnych sprawdza się – do 2002 zaledwie 157 Kalabryjczyków zostało pentiti (pol. skruszony, jak zwyczajowo określa się we Włoszech byłych gangsterów zeznających przeciwko swoim gangom). Do tego byli to szeregowi członkowie ’ndranghety, a nie bossowie. Pozwoliło to na znaczący rozwój organizacji w latach 90. XX wieku – w przeciwieństwie do na przykład mafii sycylijskiej, która została wówczas znacznie osłabiona.”

dobre matki - kalabria

 

Dobre matki – czy Państwo Islamskie rozszerzyło swoją działalność we Włoszech?

Po kilkukrotnym obejrzeniu i przeczytaniu Ojca Chrzestnego, zasady jakimi się kierował stały się oddzielnym tematem nawet na tym blogu! Możecie przeczytać o nich w tym artykule (link). Lektura ” Dobre matki” kompletnie zaburzyła moje przekonania o mafijnych dewizach. Mało tego, nie spodziewałam się, że w XXI w. W cywilizowanym europejskim Państwie są jeszcze nastolatkowie, którzy nie znają Lady Gagi i nie mogą korzystać z Facebooka, a ich dzieciństwo to nie zabawa, a okres przyuczenia do pracy we włoskiej organizacji przestępczej, a dorosłe, zdrowe kobiety są więzione we własnych domach. I to jeszcze nie wszystko… Podobnie jak nakazuje Koran, mężczyzna ‘ndranghety pod każdym względem przewyższa kobietę oraz może ją bezkarnie bić, jeżeli jest mu nie posłuszna. Czytałam kiedyś książkę „Żywcem spalona” o dziewczynie z Afryki, która za sex przed ślubem została ukamieniowana przez własnego brata. Dacie wiarę, że w obecnych czasach takie rzeczy miały miejsce w oświeconym, rozwiniętym Państwie? Ja nie wierzyłam, dopóki nie przeczytałam książki, o której jest ta recenzja. Takie działania łudząco przypominają niejedną historię, rodem z państw islamskich. Szokujące? O tak, ale to jeszcze nie wszystko!

Dobre matki – czyli jak 3 kobiety doprowadziły do upadku zorganizowanej grupy przestępczej

Ta książka to nie tylko opis niezwykle kuriozialnych wydarzeń, ale przede wszystkim historia kobiet, które sprzeciwiły się krwawemu systemowi ‚ndangrethy i doprowadziły do jej upadku. To szczegółowy obraz wewnętrznej walki między matczyną miłością, a zasadami i przekonaniami wpajanymi przez całe życie. Dobre matki jest historią organizacji, którą pogrążyły jej własne zasady! Książka to skarbnica wiedzy o jednej z najkrwawszych, zorganizowanych grup przestępczych, a jednocześnie kubeł zimnej wody dla tych, którzy myśleli, że Włochy to malownicza kraina, z luksusowymi butikami, papieżem, przepysznymi makaronami i najlepszą pizzą.

Lato już się kończy i sezon lekkich książek urlopowych można odstawić na bok. Dobre matki, które swoją premierę będą miały 19 września umilą wam chłodniejsze, jesienne wieczory i przeniosą w świat, o którym nie mieliście pojęcia. Dla wszystkich tych, którzy dopiero poznają mafijną tematykę oraz tych, którzy seriale typu Narcos, Gommorra i książki Mario Puzo, Roberto Saviano, Bruce Porter mają w małym paluszku.

Dziękuję ekipie Wydawnictwa Znak, za możliwość przeczytania tej świetnej książki przed premierą!  

logo wydawnictwa znak

Książka dostępna tutaj.