Muszę to wiedzieć – Karen Cleveland

Muszę to wiedzieć – Karen Cleveland

Kryminały i thrillery to pierwszy z gatunków literackich, który szczególnie przypadł mi do gustu. Jako nastolatka rozpoczęłam swoją przygodę z książkami Harlana Cobena. Później sięgnęłam po inne książki mistrzów tego gatunku. Przez dłuższy okres czasu, kiedy to jeszcze „miałam czas na seriale” zdąrzyłam obejrzeć kilka świetnych, kryminalnych produkcji. Z tego powodu oceniam wszystkie kryminalne publikacje dość krytycznym okiem. Kilka dni temu w moje ręcę trafiła nowość od Wydawnictwa W.A.B pt.”Muszę to wiedzieć” Karen Cleveland.

Muszę to wiedzieć – fabuła

Główna bohaterka, Vivian jest szczęśliwą mężatką i matką czwórki dzieci. Na codzień pracuje jako analityczka CIA, tropiąc uśpionych rosyjskich agentów, przebywających na terytorium Stanów Zjednoczonych. Pewnego dnia, podczas testów najnowszego programu szpiegowskiego, otrzymuje dostęp do komputera Yuriya Yakowa, podejrzanego o kierowanie grupą tzw. „śpiochów”. Przeglądając jego zawartość, natyka się na folder opisany jako „Przyjaciele”, w którym znajduje kilka zdjęć. Jedno z nich przedstawia… jej męża. Życie Vivan zostaje wywrócone do góry nogami. Jakie tajemnice kryje jej mąż? Czy 10 letnie małżeństwo to jedynie fikcja? Jak postąpić w tej sytuacji: zdradzić kraj, czy miłość swojego życia?

Muszę to wiedzieć – bohaterka

Autorka książki, Karen Cleveland z pewnością miała bardzo ciekawy pomysł na tę książkę. Historia niebanalna, można pokusić się o stwierdzenie, że być może osobista, bo pisarka sama pracowała jako analityczka CIA. Dodatkowo prawa do ekranizacji kupiło studio Universal, a główną rolę ma zagrać sama Charlize Theron ale… postać głównej bohaterki ewidentnie jej nie wyszła. Trochę inaczej wyobrażałam sobie umiejętności pracowników amerykańskiej agencji rządowej. Zupełnie nie spodziewałam się, że w XXI wieku wiedza przedstawicieli CIA na temat obsługi komputera jest na podobnym poziomie, jak dzieciaków w klasach szkoły podstawowej! Mało tego, wyobrażałam sobie, że reprezentanci CIA to osoby bardzo skrupulatnie wybrane przez rząd USA, które w swoim życiu kierują się ściśle określonymi zasadami, do których nie należy wyjątkowa naiwność. Niestety główna bohaterka podejmuje tak idiotyczne decyzje, że, aż ciężko w nie uwierzyć. Na szczęście to tylko moja subiektywna opinia, a wiele przeczytanych przeze mnie wcześniej recenzji, na temat tego tytułu potwierdza, że bardziej romantyczne dusze podejdą do oceny zachowania Vivian, mniej krytycznie.

Muszę to wiedzieć – dlaczego warto?

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, który sprawia, że przyjemnie się ją czyta. Napięcie dawkowane jest bardzo stopniowo i niektóre momenty z pewnością zaskoczą niejednego czytelnika. Krótkie rozdziały, dynamiczna akcja to niewątpliwe plusy tej historii, które sprawiają, że bardzo ciężko jest się oderwać od czytania. Z niecierpliwością czekam na ekranizację tego tytułu, ponieważ czuję, że połączenie tej opowieści, aktorskiej śmietanki i doświadczonej wytwórni może być strzałem w 10!

Muszę to wiedzieć to tytuł, który przypadnie do gustu miłośnikom thrillerów. Fani cieżkich kryminalnych zagadek mogą być trochę zawiedzeni, ale Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tymi gatunkami, mogą śmiało po nią sięgnąć. Będzie idealnym wprowadzeniem w ramy gatunku i rozrywką na długi wieczór!
Jeżeli poszukujecie jeszcze innego, ciekawego thrilleru z elementami psychologi, polecam „Czasami Kłamię” Alice Feenley, którego recenzję możecie przeczytać tutaj.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu W.A.B.