Strażniczka kłamstwa – T.A. Cotterell

Strażniczka kłamstwa to thriller psychologiczny autorstwa debiutującego pisarza T. A. Cotterell, od Wydawnictwa Amber. Główna bohaterka – Alice jest utalentowaną portrecistką, która wykonuje portrety na zlecenia ludzi z wyższych sfer. Jej prace odzwierciedlają prawdziwy charakter przedstawianych na nich osób, bez upiększania i idealizowania. Prywatnie  ma dwójkę dzieci i bardzo znanego w branży medycznej męża – położnika. Jak sama Alice mówi, jej mąż to wzór do naśladowania. Kochający, pracowity, dbający o rodzinę, niepijący. Jednak pewnego wieczoru, ten ideał, nie wraca do domu i nie odbiera telefonu…

Strażniczka kłamstwa jest książką, która łączy w sobie cechy kilku gatunków literackich: kryminału, thrilleru oraz sensacji – po szczypcie każdego.

Jeżeli krwawe kryminały są dla Ciebie za mocne, ale lubisz dreszczyk grozy i rozwiązywanie zagadek, ten tytuł jest dla Ciebie. Akcja jest wartka i przeplata się z rozterkami głównej bohaterki, która w obronie rodziny pragnie dochować strasznej tajemnicy. Nie ma tu wyboru między dobrem, a złem. Strażniczka kłamstwa musi wybrać mniejsze zło. Debiut T.A. Cotterell to rozgrywka moralna, która stawia mnóstwo pytań głównej bohaterce oraz czytelnikowi. Ile warta jest miłość? Czy nasi bliscy zawsze są tacy, jak się wydają? Do czego możemy się posunąć, aby ratować rodzinę? Gdzie jest granica? Czym jest kłamstwo i zdrada? I wreszcie… Czy człowiek jest w stanie normalnie żyć, mając na sumieniu zbrodnię?

Strażniczka kłamstwa to tytuł, który może spodobać się również fanom malarstwa.

Autorowi, z wykształcenia historykowi sztuki, po mistrzowsku udało się, stworzył postać głównej bohaterki, artystki-ekspertki w swojej dziedzinie. Czytając książkę, odniosłam wrażenie, że jest ona absolutną perfekcjonistką. Z drugiej jednak strony, nie ułatwiało to czytania i w pewnych momentach chciałam przeskoczyć kilka akapitów do przodu, bo kompletnie nie wiedziałam, o co chodzi. Trudno było mi wyobrazić sobie scenerię, w której rozgrywała się akcja, ponieważ niektóre określenia były żywcem wyjęte z podręcznika do sztuki.  Zakończenie jest naprawdę bardzo zaskakujące i dające do myślenia… Hierarchia wartości w waszej relacji może zostać zaburzona. Dzięki tej książce na pewne kwestie będziecie w stanie, spojrzeć trzeźwym okiem.

Życie jest nie zawsze, takie, jakiego pragniemy. Na ścieżkach naszego życia pojawiają się mniejsze i większe przeciwności losu. Jak poradziła sobie ze swoimi Strażniczka kłamstwa? Tego dowiecie się z lektury książki, której przeczytanie zajmie wam maksymalnie 2-3 dłuższe wieczory.

Książkę mogłam przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa Amber! Dziękuję!